Сократ – Проверка с трите сита
Сократ бил един от най-големите мъдреци на Древна Гърция. Веднъж един човек отишъл при великия философ и му казал:
– Знаеш ли какво научих току-що за един твой приятел!?
– Чакай малко – спрял го Сократ. – Преди да ми го разкажеш, ми се иска да направя проверката с трите сита. – Ами да! – казал Сократ. – Преди да ми разказваш разни неща зад гърба на другите, хубаво е да отделиш малко време, за да помислиш какво точно се готвиш да кажеш. Това наричам “проверка с трите сита”. Първото е ситото на Истината. Проверил ли си дали това, което искаш да ми кажеш, е вярно?
– Не, просто чух другите да говорят…
– Добре. Значи не знаеш дали е вярно. Дай сега да пробваме с второто сито, то е ситото на Добротата. Това, което ще ми кажеш за приятеля ми, нещо хубаво ли е?
– Ами, не! Напротив!
– Значи – продължил Сократ – искаш да ми разказваш лоши неща за мой приятел, без дори да знаеш дали са верни. Но може би все пак ще успееш да минеш успешно проверката, защото остава последното сито – на Ползата. Ще ми бъде ли от полза да ми разкажеш това, което си научил за приятеля ми?
– Хм,… всъщност – не особено.
– Тогава – заключил Сократ, – ако това, което имаш да ми казваш, не е нито вярно, нито хубаво, нито полезно, защо въобще ще ми го разказваш?
Скромен и безкористен в своя живот, той смятал, че богатството носи зло.
Когато Алкивиад пожелал да подари на философа голям участък земя, за да си построи къща, Сократ отвърнал:
– Ако се нуждаех от сандали и ти ми дадеше цяла кожа за тази цел, не бих ли станал за смях, ако я вземех?
“Човек е истински мъдър тогава, когато знае, че не знае нищо.”
Именно на Сократ принадлежи прочутата фраза “Аз знам, че нищо не знам”. Той е смятал, че доброто начало започва от малките неща и че има едно единствено добро – знанието. И едно единствено зло – невежеството.
„Хората си въобразяват, че знаят нещо, а се оказва, че нищо не знаят. И се получава, че знаейки за своето незнание, аз знам повече от всички останали.”
На Сократ принадлежи и другата вечна сентенция: Не живей, за да ядеш, а яж, за да живееш.
Мъдрецът се надсмивал над тези, които се грижели само за материалните си нужди с думите: „Аз ям, за да живея. А някои хора живеят, за да ядат.”
На света има тъй много неща, които не са ми нужни.
Ходейки из пазара, Сократ казвал: „Колко много неща има на света. Хората на пазара си купуват скъпи удоволствия, а аз безплатно си произвеждам свои собствени удоволствия от душата си.”
Причината за доброто настроение
Веднъж един ученик на Сократ го попитал:
– Обясни ми, учителю, защо ти си винаги в добро настроение?
– Защото не притежавам нищо, за което бих страдал, ако го изгубя. – отговорил мъдрецът.
Какво е добродетел?
– Какво е добродетел? – попитал го един ученик.
– Нищо извън мярка. – отговорил Сократ.
Защо да ходиш в съда?
По време на някакъв спор, противникът на Сократ не се стърпял и го ударил. Изплашен от това, което се случило, той започнал да увещава философа да не подава оплакване в съда.
– Ако ме ритне едно магаре, дали ще ходя да се оплаквам в съда? – отговорил Сократ.
Слизането е по-лесно от изкачването
Хетерата Калисто веднъж с насмешка заявила на Сократ, че само ако поиска, може да привлече всички негови приятели и ученици, докато той не би могъл да направи същото с нейните.
– Разбира се, – отговорил философът. – Твоята задача ще е по-лесна – ако ти призовеш моите последователи да направят това, те ще слизат надолу, а ако аз призова твоите – те ще трябва да се изкачват.
Вземи от себе си
Веднъж един познат на Сократ, известен със своето прахосничество, попитал, кой би могъл да му заеме известна сума пари.
– Вземи на заем от себе си – казал Сократ – просто си съкрати разходите.
Да се жениш или да не се жениш?
„Женен или неженен, винаги ще съжаляваш. Ако би се давало в брака време за проба, то целият свят би се ограничил само с пробата.”
Към Сократ се обърнал един от неговите ученици:
– Наумил съм да се оженя. Какво ще ме посъветваш?
– Гледай да не си като риба, която, попадайки в мрежата, се стреми да бъде свободна, а когато е на свобода, се стреми да попадне в мрежата. Но както и да постъпиш, винаги после ще съжаляваш.
Какво е смъртта?
Осъден на смърт, преди да изпие чашата с отрова, философът казал: „Щом не знаем какво е смъртта, не е логично да ни е страх.”
„Смъртта може да е и най-голямата благодат за човека.”
В съда, чувайки своята присъда, Сократ отговорил:
– Е, аз отивам, за да умра. Вие оставате, за да живеете. А кое от двете е по-добро, на човек не е известно.
ДАРИ ЗА НАРОДНА ТОПКА БЪЛГАРИЯ ®
Народна Топка България ®
Здравейте !Предоставям ви линк към информацията за спонсори и дарители в случай,че има интерес. http://narodnatopka.com/reklama/
Описано е всичко необходимо за проекта !
Целта ни е да отворим вратите на поне по един клуб по народна топка във всеки един град на България. Всяка община, която иска да развива спортната култура на подрастващите и на вече порасналите в региона, е добре дошла в редиците на Федерация „Народна Топка България „.
Това е начинът да изградим и национален отбор за мъже, жени и смесен състав, ако искаме да участваме активно на международната сцена на Световно и Европейско първенство по народна топка ( DODGEBALL CUP ) в зала, на плаж , на сняг и на батут. Всеки от вас, който желае да помогне, е добре дошъл. Свържете се с нас !!!
тел: 0885 94 84 96 – Kim Reiki
Още за нас на следните адреси :
www.kimreikifoundation.com
www.narodnatopka.com
www.mediaplus.bg